Zaplanuj zimą swój piękny, wiosenny ogród

Rośliny „śpią”, świat za oknem jest szary i mroźny. Doskonałe warunki, by zadbać o… ogród! W jaki sposób? Można starannie zaplanować posadzenie roślin, kupić narzędzia, nawozy i nasiona, zacząć szykować rozsady. Im lepiej się przygotujemy, tym bardziej zachwycające efekty przyniesie wiosna.

Zima wcale nie oznacza, że nie możemy zadbać o nasze ulubione rośliny wokół domu. Wprost przeciwnie – możemy się przygotować do zajmowania się nimi. Ba, cały czas trzeba zaglądać do tych, które zimują na rabatkach!

Chronimy rośliny przed mrozem

Jeśli mróz jest tęgi – warto sprawdzić, czy osłon, które zainstalowaliśmy jesienią, nie zniszczył wiatr. A gdy za dużo mokrego śniegu zebrało się na gałązkach i łodygach, należy się go pozbyć. W przeciwnym wypadku wiosną wszystko będzie połamane.

Podkaszarka akumulatorowa Greenworks 24 V to narzędzie, które pozwala opanować trawę w ogrodzie – nawet w trudno dostępnych miejscach. Sprawdź!

Zbyt gruba warstwa białego puchu (zamieniającego się w lód) zaszkodzi też trawnikowi, bo utrudnia źdźbłom dostęp do tlenu. To zaś mogłoby doprowadzić do rozprzestrzenienia się groźnych chorób. Jeśli więc stwierdzimy, że jest go za dużo, warto zgarnąć nadmiar miejsce, gdzie nie będzie szkodził cennym roślinom (np. pod drzewo). No i sprawdzajmy, czy dzikie zwierzęta nie próbują się żywić tym, co rośnie w ogrodzie. Jeśli tak, trzeba to szybko zabezpieczyć.

Jak opanować niesforne, uschnięte gałęzie w przydomowym sadzie? Najlepiej z lekką akumulatorową pilarką Greenworks 24 V. Zobacz ją!

Zaplanujmy sobie zieleń

To wszystko zajmuje niewiele czasu. Warto więc usiąść przy kubku rozgrzewającej herbaty i zaplanować co, gdzie i kiedy posadzimy, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Wystarczy odręczny rysunek ogrodu i chwila zastanowienia, a wiosna zaoszczędzimy zarówno pieniądze, jak i czas.

Teraz rysujemy: rośliny, które już rosną, te które chcielibyśmy posiać lub posadzić, drzewka, krzewy. Informacje, które miejsce jest lepiej nasłonecznione, w którym wieje wiatr, a gdzie zbiera się woda też są ważne – dzięki nim wiadomo, co gdzie siać, a czego nie można, bo to nieodpowiednie miejsce.

Gałązki wysoko nad głową pozwoli Ci przyciąć poręczna pilarka na wysięgniku Greenworks 24. Przyjrzyj się jej!

Oczywiście im więcej dowiemy się o konkretnych roślinach, tym trafniejsze decyzje podejmiemy. Dzięki temu unikniemy kupowania gatunków niepotrzebnych albo nieodpowiednich do otoczenia naszego domu. Teraz, kiedy wiemy, co trzeba zrobić, możemy przygotować harmonogram prac: co, kiedy i gdzie.

Zimowe zakupy na wiosnę

Jeszcze jedną czynnością, która się przyda jest staranny przegląd nasion i nawozów, które mamy w domu. Sprawdźmy, czy nie są przeterminowane, ile ich jest, co trzeba kupić. Podobnie z narzędziami i maszynami ogrodowymi: sprawdźmy, w jakim są stanie, co mamy, a czego brakuje do prac ogrodowych, co można naprawić, a co już się nie nadaje do użycia.

Kiedy to wiemy, możemy się wybrać do sklepu ogrodniczego. Zarówno narzędzia, jak i nasiona czy nawozy kupione teraz będą tańsze niż w szczycie sezonu. Poza tym, mając je w zanadrzu, unikniemy nerwowej atmosfery wiosną. Zaopatrzeni odpowiednio możemy się przygotować do siewu i przygotowywania rozsad.