Zabezpiecz rośliny ogrodowe przed zimą

Latem są piękne i kolorowe, ale przed nadejściem zimy wymagają naszej troski. Wiele roślin ogrodowych pochodzi z cieplejszych stron świata. One, podobnie jak my, kiepsko znoszą przymrozki.

Niskie temperatury mogą dać się we znaki wielu zielonym mieszkańcom ogrodu. Zadbajmy więc o nie, póki czas na to, a więc uprzedzając atak zimy.

Odpowiedni zapas wody

Mróz może bardzo zaszkodzić roślinom liściastym, np. bukszpanom, berberysom, mahoniom czy różanecznikom. Nie są na niego odporne również iglaste cisy czy żywotniki. Wszystkie one nie przerywają zima transpiracji, a więc z ich liści paruje woda. Kłopot  tym, że nie mogą uzupełnić ubytków, bo gleba jest przemarznięta. Warto więc teraz, jesienią systematycznie je podlewać, by mogły zgromadzić odpowiedni zapas wilgoci.

ZOBACZ Jak wygodnie wywieźć śmieci z ogrodu? Najlepiej z akumulatorową taczką ogrodową Greenworks 40 V.

Ubranie dla kwiatów i krzaków

Które z roślin wymagają specjalnej ochrony przed skutkami mrozów? Przede wszystkim te, które nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej. Minus 15 stopni może być dla nich szokiem, którego nie przeżyją. Naszej ochrony wymagają też młode i nowo posadzone (ich korzenie nie zdążyły się jeszcze odpowiednio rozrosnąć) oraz te, które rosną na terenie otwartym – tam silny wiatr smaga je nieustannie. To zaś oznacza szybką utratę wilgoci.

Przycięcie gałązek i żywopłotu wysoko nad głową nie nastręcza problemów, jeśli masz 40 V pilarkę i nożyce do żywopłotu 2 w 1 na wysięgniku od Greenworksa KLIKNIJ.

Czym je otulić? Słoma, trociny, gałązki drzew iglastych to odpowiednie materiały, które mamy pod ręką. Ale można też wybrać się do sklepu ogrodniczego, by tam kupić agrowłókninę (odpowiednią do tego celu) czy specjalne, słomiane maty, które znakomicie się sprawdzą. Ale uwaga: pod żadnym pozorem nie możemy używać folii, bo ta nie przepuszcza powietrza. Efekt opatulenia nią byłby znacznie gorszy od zostawienia delikatnych roślin bez żadnej osłony.

ZOBACZ 60 V dmuchawę akumulatorową Greenworks z silnikiem bezszczotkowym, która znakomicie pomaga w posprzątaniu ogrodu z opadłych liści.

Jak ogrzać kwiaty/krzewy/drzewka?

Każda z naszych ogrodowych roślin wymaga osobnego podejścia:

  • Zimnozielone iglaki nie przerywają zimą wegetacji – ta jedynie mocno zwalnia. Będą więc traciły wodę, ale nie mogą jej pobierać ze zmrożonej ziemi. Warto więc glebę wokół nich ściółkować korą drzew iglastych, by woda parowała tam wolniej. Młode egzemplarze trzeba też osłonić agrowłókniną lub słomianym chochołem, co uchroni je przez słońcem i wiatrem.
  • Również krzewy liściaste zimnozielone (np. ostrokrzew kolczasty) i wrzosowate nie „zasypiają” na zimę, a jedynie zwalniają procesy związane z wegetacją. Te pierwsze dobrze jest osłonić z góry białą agrowłókniną, która zabezpieczy je przed wysychaniem. Można też owinąć krzewy agrowłókniną. Ważne, by nie otulać ich zbyt szczelnie. Poza tym pień możemy obsypać warstwą ziemi albo korty, a glebę wokół rośliny pokryć warstwa kory lub torfu. To uniemożliwi szybkie parowanie wody.
  • Sporo naszej troski należy się też młodym drzewom owocowym, jak czereśnia czy brzoskwinia. Jako że ich system korzeniowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, podstawę pnia chrońmy kopczykiem z ziemi, kory lub trocin (wysokości 25-30 cm).
  • Krzewy, które zrzucają liście (np. magnolia czy róża) tez lepiej przetrwają zimę, jeśli ich korzenie zabezpieczymy 30-centymetrowym kopczykiem z kory czy torfu. Natomiast korony takich roślin (odmian pochodzących z cieplejszych stron świata) dobrze jest przykryć słomianym chochołem , tekturą falistą lub agrowłókniną.
  • Zimowego „ubranka” wymagają też niektóre odmiany ozdobnych pnączy (choćby część powojników). Ich koronę warto otulić warstwą agrowłókniny albo słomianym chochołem – dobrze jest zabezpieczyć takie „ubranie” sznurem.

KLIKNIJ Zestaw 60 V Greenworks złożony z kosiarki z napędem 46 cm, nożyc do żywopłotu i wydajnej pilarki pomoże Ci dbać o ogród w każdej sytuacji.

Od kiedy chronić rośliny?

Pozostaje pytanie: kiedy najlepiej zacząć te przygotowania? Trzeba to robić wtedy, gdy pierwsze przymrozki skują górną warstwę gleby, a temperatura spadnie poniżej minus 5 stopni przez kilka dni. Zrobienie tego wcześniej mogłoby przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – rośliny zbyt wolno rozpoczynałyby stan zimowego spoczynku. Gwałtowny spadek temperatury mógłby być dla nich zabójczy.

Myjka ciśnieniowa 120 bar Greenworks pomoże Ci porządnie umyć podjazd przed garażem i taras KLIKNIJ.

Jeśli jednak wszystko zostanie odpowiednio przygotowane i przeprowadzone, wiosną zbudzą się rześkie i szybko wybuchną zielenią.