Wyznaczamy granicę trawnika

Granice w ogrodzie to ważna rzecz: wiadomo, gdzie używać kosiarki, zapewniają estetykę i pomagają dbać o rośliny praktycznie. Jak je wyznaczyć? Przyjrzyjmy się kilku metodom.

Trawa w ogrodzie musi znać swoje miejsce – w przeciwnym wypadku zechce opanować wszystko. I będzie w tym naprawdę bezwzględna. Wyznaczenie trwałych, wyraźnych granic utrudni jej taką ekspansję.

Dla łatwego koszenia

Każda z metod ma swoje wady i zalety. Podstawową, najprostszą i najtańszą jest wykańczanie brzegów trawnika w tzw. ostry kant. Co to znaczy? Trzeba stanowczo odciąć brzeg darni od rabatek czy grządek specjalnym szpadlem, który ma zaokrąglone ostrze (nazywa się go często półksiężycem). Między trawnikiem a grządkami warto zostawić pas szerokości 15-20 centymetrów, który wysypujemy korą.

Masz duży ogród z wielkim trawnikiem? Nowoczesna, akumulatorowa kosiarka Greenworks 40 V 46 cm pomoże Ci odpowiednio zadbać o jego kondycję.

To praktyczne rozwiązanie – w tym miejscu trawa nie rozrośnie się, wszystko jest więc wyraźnie oddzielone od siebie. Największym atutem tego rozwiązania jest jednak to, że w tak zaplanowanym ogrodzie łatwo posługiwać się kosiarką: koła z jednej strony maszyny jadą przy krawędzi, po korze, nie ma więc mowy o pomyłkach i stratach (zniszczone, cenne rośliny czy połamane noże tnące).

Wiąże się to z jedną niedogodnością – trzeba będzie systematycznie zaglądać, czy trawa nie atakuje na „pasie ziemi niczyjej”. A jeśli tak się stanie, niezbędne będzie systematyczne docinanie wytyczonych brzegów.

Jak pozbyć się trawy z zakamarków ogrodu i miejsc trudno dostępnych? Korzystają z ekologicznej kosy Greenworks 40 V z funkcją podkaszarki.

Mur na granicy

Oczywiście można przestrzeń zorganizować w inny sposób, a więc granice między trawnikiem a innymi częściami ogrodu wzmocnić rozmaitymi konstrukcjami. Jakimi?

To zależy od naszej pomysłowości i zasobności portfela. Można skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w sklepach ogrodniczych albo postawić na recycling i wykorzystać to, czym dysponujemy, a co już nie jest potrzebne do innych celów. Oto kilka wypróbowanych pomysłów:

  • Kostka betonowa lub granitowa.
  • Specjalne ogrodowe kątowniki z plastiku.
  • Faliste taśmy plastikowe.
  • Ogrodowe taśmy z metalu.
  • Palisady z drewna lub z tworzyw sztucznych.
  • Stare, niepotrzebne cegły i dachówki.
  • Kamienie zebrane na pobliskich polach czy w rzece.
  • Wiklinowe płotki.
  • Płyty kamienne.
  • Stare butelki.

Każdy z tych elementów trzeba zainstalować na granicy trawy i grządek tak, żeby był stabilny. Trawa ma dzięki temu mniejsze możliwości atakowania, ale za to my mamy ograniczone pole do manewrowania kosiarką – nie wjedziemy nią na takie murki, bo uszkodzimy noże.

Aerator/wertykulator Greenworks 40 V pomoże zadbać o kondycje przydomowych trawników i grządek. Zobacz!

Na dodatek po kilku takich ryzykownych zabiegach cała konstrukcja zrobiłaby się mało estetyczna. Żeby więc odpowiednio zadbać o tak zorganizowaną przestrzeń, niezbędna będzie tez precyzyjna podkaszarka, która da sobie radę w trudno dostępnych zakątkach ogrodu.

Co wybrać? Każdy musi sam podjąć decyzję, kierując się swoimi upodobaniami, potrzebami i możliwościami (zarówno tymi związanymi z czasem, jaki może poświęcić pracom w ogrodzie, jak i finansowym, związanym z kupnem odpowiedniego sprzętu).