Wczesnowiosenne prace ogrodnika
Jednym przedwiośnie kojarzy się z Żeromskim, innym z pierwszymi pracami w ogrodzie. Marzec to pora na grabienie, nawożenie, przekopywanie grządek, przycinanie i sadzenie krzewów oraz drzew, a także na wysiew kwiatów. Im bardziej przyłożymy się teraz, tym piękniejszy będzie ogród pełną wiosną i latem.
Grudzień – minął. Styczeń – skreślić. Luty – dobiegł końca. Witaj, marcu! Witaj pierwszy miesiącu meteorologicznej wiosny! Po łagodnej zimie wszystko obudzi się do życia prawdopodobnie nieco wcześniej. Czas na przygotowania do nowego sezonu i pierwsze wiosenne prace w ogrodzie. Prawda, że nie mogliśmy się doczekać?!
Wielkie sprzątanie
A zatem zaczynamy. Pierwszą wczesnowiosenną pracą ogrodnika jest porządne sprzątanie. Zbieramy śmieci, gałęzie i liście naniesione przez wiatr. Sprzątamy chodniki, alejki i tarasy. Myjemy i przeglądamy meble ogrodowe. Czyścimy oczko wodne i wymieniamy w nim wodę. Jeżeli pogoda na to pozwala i jest już wystarczająco ciepło, ściągamy z roślin osłony, które zamontowaliśmy na zimę. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, ponieważ pierwsze słońce mogłoby uszkodzić delikatne jeszcze rośliny. Po ustąpieniu mrozów zdejmujemy warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi.
Nie ma lepszego pomocnika przy sprzątaniu od dmuchawy 40 V z funkcją odkurzacza.
Pielęgnacja
W czasie przedwiośnia i wczesną wiosną przeprowadzamy szereg zabiegów pielęgnacyjnych: przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, nawożenie gleby, przygotowanie rabat i trawnika.
Zacznijmy od trawnika. Jeżeli po zimie jest w słabej kondycji, to wygrabiamy z niego zgniłe liście i gałęzie. Resztki wygrabiamy także z grządek. W razie konieczności napowietrzamy murawę nakłuwając ją widłami. Puste miejsca zasiewamy. Nawożenie też jest wskazane.
Na początku marca stosuje się nawozy wieloskładnikowe (chociaż głównie powinno się zwrócić uwagę na dostarczenie do gleby jak najwięcej azotu) bogate w miedź, mangan, potas, bor, cynk i fosfor. To wzmacniająca i regenerująca dawka składników mineralnych dla roślin. Pod koniec miesiąca nawóz lub kompost rozsypujemy pod krzewami, krzakami i bylinami. Dobrym pomysłem jest delikatne spulchnienie gleby i płytkie przekopanie jej z kompostem. Uważajmy przy tym, by nie uszkodzić korzeni.
Teraz rozgarniamy kopczyki róż i porządkujemy rabaty bylinowe. Należy je przygotować na nowe nasadzenia. W tym celu przekopujemy ziemię z kompostem, obornikiem, torfem. Jeżeli jest sucha, podlewamy.
Przycinanie drzew i krzewów
Przyszła pora na pielęgnacyjne przycinanie prześwietlające. W przypadku drzew ozdobnych tniemy tylko wtedy, gdy jest to niezbędne i uzasadnione. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Usuwamy gałęzie przemarznięte, uschnięte, chore i połamane. Z drzew liściastych, takich jak grusza, śliwa i jabłoń, wycinamy także pędy rosnące krzywo lub zbyt gęsto. Przycinanie prześwietlające kształtuje koronę drzewa i pobudza je do wypuszczania młodych i zdrowych pędów.
Wczesną wiosną przycina się przede wszystkim żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem: budleja, tawuła japońska, hortensje, powojniki i inne. Krzewy przycinamy podobnie jak drzewa, usuwając dodatkowo pędy rosnące w głąb korony. To zabieg mający na celu pobudzenie kwitnięcia. Do prześwietlonych krzewów dociera więcej światła. Dzięki temu rośliny zrobią się gęstsze. Prześwietlamy krzewy takie jak porzecza, jagoda kamczacka czy agrest. Z malin wycinamy stare pędy i część pędów rocznych. Najlepiej je później spalić, bo często zimują na nich szkodniki i są źródłem chorób.
Suche i stare pędy trzeba usunąć z również z krzewów kwitnących wczesną wiosną. Przykłady takich roślin to: irga, jaśminowiec, kalina, krzewuszka, pięciornik i pigwowiec.
Sadzenie i wysiewanie
W marcu z powodzeniem możemy rozpocząć sadzenie większości drzew i krzewów owocowych i liściastych. W ogrodzie zadomowią się drzewa takie jak budki, dęby, graby i brzozy. Sadzimy także owocowe np. brzoskwinie i morele.
Krzewy owocowe do sadzenia w marcu to maliny i jeżyny. Przyjmą się także piwonie, magnolie i wawrzynki. Pod koniec miesiąca, jeżeli pogoda sprzyja, możemy posadzić róże. Inne krzewy kwitnące w marcu to oczary, bazie, forsycje, wilczełyko, wrzośce, leszczyny i derenie jadalne.
Koniec marca to odpowiednia pora na wysiew kwiatów odpornych na chłód. Wprost do gruntu możemy wysiać np. nagietek, chaber, ślazówkę lub mak polny. Również niektóre warzywa i zioła znoszą wczesnowiosenne temperatury. Przykłady to bób, rzodkiewka, szpinak, groch, pietruszka i marchew. Połowa miesiąca to czas na brokuły, kalafiory, kapustę i sałatę. Po wysiewie przykrywamy grządki włókniną, aby ochronić młode rośliny przed zimnem i ewentualnymi przymrozkami. Bo wiadomo – w marcu jak w garncu.
Co jeszcze możemy zrobić? Wysiać rośliny do skrzynek i inspektów. Na początku miesiąca nadają się do tego petunie, werbeny i żeniszki (trzeba trzymać skrzynki w ciepłych pomieszczeniach). Połowa miesiąca to z kolei dobry termin na m.in. portulak i lwie paszcze. Do pojemników wysiewamy także nasturcję, tytoń ozdobny, żeniszek, szałwię, cynię, letnie astry.
Ostatnią pracą do wykonania jest przeflancowanie siewek kwiatów dwuletnich, takich jak stokrotki, niezapominajki, bratki.
Wczesnowiosenne kwiaty i krzewy pięknie wyglądają w kolorowych kompozycjach na rabatach, jak również w donicach i koszach. W marcu zakwitną i ozdobią nasz ogród m.in. krokusy wiosenne, pierwiosnki, przylaszczki, irysy żyłkowate i tulipany botaniczne, które zapowiedzą nadejście cieplejszej wiosny, która pokryje ogród feerią barw.