Wczesnowiosenne prace ogrodnika

Jednym przedwiośnie kojarzy się z Żeromskim, innym z pierwszymi pracami w ogrodzie. Marzec to pora na grabienie, nawożenie, przekopywanie grządek, przycinanie i sadzenie krzewów oraz drzew, a także na wysiew kwiatów. Im bardziej przyłożymy się teraz, tym piękniejszy będzie ogród pełną wiosną i latem.

Grudzień – minął. Styczeń – skreślić. Luty – dobiegł końca. Witaj, marcu! Witaj pierwszy miesiącu meteorologicznej wiosny! Po łagodnej zimie wszystko obudzi się do życia prawdopodobnie nieco wcześniej. Czas na przygotowania do nowego sezonu i pierwsze wiosenne prace w ogrodzie. Prawda, że nie mogliśmy się doczekać?!

Wielkie sprzątanie

A zatem zaczynamy. Pierwszą wczesnowiosenną pracą ogrodnika jest porządne sprzątanie. Zbieramy śmieci, gałęzie i liście naniesione przez wiatr. Sprzątamy chodniki, alejki i tarasy. Myjemy i przeglądamy meble ogrodowe. Czyścimy oczko wodne i wymieniamy w nim wodę. Jeżeli pogoda na to pozwala i jest już wystarczająco ciepło, ściągamy z roślin osłony, które zamontowaliśmy na zimę. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, ponieważ pierwsze słońce mogłoby uszkodzić delikatne jeszcze rośliny. Po ustąpieniu mrozów zdejmujemy warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi.

Nie ma lepszego pomocnika przy sprzątaniu od dmuchawy 40 V z funkcją odkurzacza.

Pielęgnacja

W czasie przedwiośnia i wczesną wiosną przeprowadzamy szereg zabiegów pielęgnacyjnych: przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, nawożenie gleby, przygotowanie rabat i trawnika.

Zacznijmy od trawnika. Jeżeli po zimie jest w słabej kondycji, to wygrabiamy z niego zgniłe liście i gałęzie. Resztki wygrabiamy także z grządek. W razie konieczności napowietrzamy murawę nakłuwając ją widłami. Puste miejsca zasiewamy. Nawożenie też jest wskazane.

Wertykulator z szerokim wałkiem ze stalowymi igłami, błyskawicznie oczyszczającymi trawnik z górnej darni, spulchnia glebę i przygotowuje ją pod wysiew trawnika i roślin.

Na początku marca stosuje się nawozy wieloskładnikowe (chociaż głównie powinno się zwrócić uwagę na dostarczenie do gleby jak najwięcej azotu) bogate w miedź, mangan, potas, bor, cynk i fosfor. To wzmacniająca i regenerująca dawka składników mineralnych dla roślin. Pod koniec miesiąca nawóz lub kompost rozsypujemy pod krzewami, krzakami i bylinami. Dobrym pomysłem jest delikatne spulchnienie gleby i płytkie przekopanie jej z kompostem. Uważajmy przy tym, by nie uszkodzić korzeni.

Teraz rozgarniamy kopczyki róż i porządkujemy rabaty bylinowe. Należy je przygotować na nowe nasadzenia. W tym celu przekopujemy ziemię z kompostem, obornikiem, torfem. Jeżeli jest sucha, podlewamy.

Przycinanie drzew i krzewów

Przyszła pora na pielęgnacyjne przycinanie prześwietlające. W przypadku drzew ozdobnych tniemy tylko wtedy, gdy jest to niezbędne i uzasadnione. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Usuwamy gałęzie przemarznięte, uschnięte, chore i połamane. Z drzew liściastych, takich jak grusza, śliwa i jabłoń, wycinamy także pędy rosnące krzywo lub zbyt gęsto. Przycinanie prześwietlające kształtuje koronę drzewa i pobudza je do wypuszczania młodych i zdrowych pędów.

Musisz wyciąć suche gałęzie wysoko nad ziemią? Nie wchodź na drabinę – zrób to z nowoczesną pilarką na wysięgniku (2,4 m) Greenworks 40 V.

Wczesną wiosną przycina się przede wszystkim żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem: budleja, tawuła japońska, hortensje, powojniki i inne. Krzewy przycinamy podobnie jak drzewa, usuwając dodatkowo pędy rosnące w głąb korony. To zabieg mający na celu pobudzenie kwitnięcia. Do prześwietlonych krzewów dociera więcej światła. Dzięki temu rośliny zrobią się gęstsze. Prześwietlamy krzewy takie jak porzecza, jagoda kamczacka czy agrest. Z malin wycinamy stare pędy i część pędów rocznych. Najlepiej je później spalić, bo często zimują na nich szkodniki i są źródłem chorób.

Jeżeli zależy ci na precyzyjnym cięciu, sięgnij po kompaktowe i lekkie nożyce do żywopłotu 40V. Dobrze wyważone i ciche, z podwójnym ostrzem Greenworks!

Suche i stare pędy trzeba usunąć z również z krzewów kwitnących wczesną wiosną. Przykłady takich roślin to: irga, jaśminowiec, kalina, krzewuszka, pięciornik i pigwowiec.

Sadzenie i wysiewanie

W marcu z powodzeniem możemy rozpocząć sadzenie większości drzew i krzewów owocowych i liściastych. W ogrodzie zadomowią się drzewa takie jak budki, dęby, graby i brzozy. Sadzimy także owocowe np. brzoskwinie i morele.

Glebogryzarka GR27087 jest niezwykle pomocna przy spulchnianiu i rozbijaniu ziemi. Dotlenia ją i ułatwia przygotowanie grządek na nasadzenia.

Krzewy owocowe do sadzenia w marcu to maliny i jeżyny. Przyjmą się także piwonie, magnolie i wawrzynki. Pod koniec miesiąca, jeżeli pogoda sprzyja, możemy posadzić róże. Inne krzewy kwitnące w marcu to oczary, bazie, forsycje, wilczełyko, wrzośce, leszczyny i derenie jadalne.

Koniec marca to odpowiednia pora na wysiew kwiatów odpornych na chłód. Wprost do gruntu możemy wysiać np. nagietek, chaber, ślazówkę lub mak polny. Również niektóre warzywa i zioła znoszą wczesnowiosenne temperatury. Przykłady to bób, rzodkiewka, szpinak, groch, pietruszka i marchew. Połowa miesiąca to czas na brokuły, kalafiory, kapustę i sałatę. Po wysiewie przykrywamy grządki włókniną, aby ochronić młode rośliny przed zimnem i ewentualnymi przymrozkami. Bo wiadomo – w marcu jak w garncu.

Co jeszcze możemy zrobić? Wysiać rośliny do skrzynek i inspektów. Na początku miesiąca nadają się do tego petunie, werbeny i żeniszki (trzeba trzymać skrzynki w ciepłych pomieszczeniach). Połowa miesiąca to z kolei dobry termin na m.in. portulak i lwie paszcze. Do pojemników wysiewamy także nasturcję, tytoń ozdobny, żeniszek, szałwię, cynię, letnie astry.

Ostatnią pracą do wykonania jest przeflancowanie siewek kwiatów dwuletnich, takich jak stokrotki, niezapominajki, bratki.

Wczesnowiosenne kwiaty i krzewy pięknie wyglądają w kolorowych kompozycjach na rabatach, jak również w donicach i koszach. W marcu zakwitną i ozdobią nasz ogród m.in. krokusy wiosenne, pierwiosnki, przylaszczki, irysy żyłkowate i tulipany botaniczne, które zapowiedzą nadejście cieplejszej wiosny, która pokryje ogród feerią barw.