Twoja własna ogrodowa apteka

Chcesz mieć własną aptekę w swoim ogrodzie lub na balkonie, która zaopatrzy Cię w potrzebne lekarstwa? Doskonały pomysł! Podpowiemy Ci, co zasadzić.  

Poniżej przedstawiamy Wam 5 roślin, które będą wspaniałym wzbogaceniem Waszej ogrodowej apteki. Wyjaśnimy też pokrótce, jaki wpływ mają one na Twoje zdrowie i na co należy zwrócić uwagę podczas ich sadzenia.

Aloes

1. Aloes

Aloes jest jedną z najbardziej znanych roślin stosowanych w zabiegach różnego rodzaju. W kilku badaniach udowodniono, że aloes ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Pomaga również w budowaniu układu odpornościowego i nie uczula. Aloes jest również w stanie łagodzić wysypki i podrażnienia skóry, leczyć oparzenia oraz nawilżać włosy, skórę i skórę głowy. Możesz nakładać go miejscowo lub dodawać do koktajlów czy smoothie. Niestety roślina ta nie może przetrwać na zewnątrz, jeśli temperatura spadnie poniżej 4°C, w takim przypadku należy ją przenieść do środka.

Szałwia

2. Szałwia

Szałwia jest naprawdę wszechstronna i może być używana w wielu problemach medycznych. Główne obszary zastosowania to pocenie się i ból gardła, ale może również pomóc przy nieświeżym oddechu, depresji, chorobach skóry i wielu innych. Potocznie mówi się, że liście rośliny mają uzdrawiającą moc – można je przerobić na herbatę lub maść. Ogólnie rzecz biorąc, szałwia jest łatwa w pielęgnacji: dobrze kwitnie, gdy ma nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Gdy nadejdzie pora jesienna i zima, należy przyciąć szałwie do wysokości od 5 cm do 7,5 cm nad ziemią i dla ochrony rozłożyć wokół rośliny trochę ściółki. Dzięki regularnej pielęgnacji roślin można cieszyć się kwiatami przez cały sezon.

Lawenda

3. Lawenda

Kolejna roślina o pięknych kwiatach i przyjemnym zapachu, która również może zdziałać cuda na Twoje zdrowie. Lawenda słynie z działania uspokajającego. Ponadto działa antyseptycznie, moczopędnie, dzięki czemu będzie wzbogaceniem Twojej ogrodowej apteki. Możesz zrobić herbatę z kwiatów, zrobić lawendową poduszkę lub wziąć kąpiel z lawendą. Lawenda uwielbia słońce, ponieważ pochodzi z południowej Europy i powinna być przykryta, gdy zaczyna zamarzać.

3. Jeżówka

Jeśli łatwo przeziębisz się lub masz przewlekłą infekcję, jeżówka może być Twoim zbawcą. Znany jest ze wzmacniania mechanizmów obronnych organizmu poprzez zwiększenie liczby białych krwinek. Należy jednak pamiętać, że jeżówki nie można użyć do powstrzymania przeziębienia, które już się zaczęło; powinien być stosowany jako środek zapobiegawczy, aby uniknąć przeziębienia. Może być również stosowany do leczenia ran. Roślinę można stosować doustnie jako herbatę lub jako nalewkę. Najlepiej ustawić tę roślinę w słonecznym miejscu. Ta roślina jest mrozoodporna.

5. Rumianek

Ta roślina nie tylko fantastycznie pachnie i pięknie wygląda w Twoim ogrodzie dzięki swoim białym kwiatom, ale może również pomóc Ci, gdy cierpisz na niestrawność. Działa antybakteryjnie, uspokajająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Szczególnie jako herbata potrafi zdziałać cuda. Ze względu na swoje działanie antybakteryjne utrudnia życie bakteriom powodującym niestrawność w żołądku. Rumianek jest łatwy w pielęgnacji i mrozoodporny. Uwielbia słońce, ale poradzi sobie również w zacienionym miejscu.


Jak widać, istnieje wiele roślin, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Wyhodowanie własnej apteki jest łatwiejsze niż można by się spodziewać, pod warunkiem, że wiesz, jak, je uprawiać. Pamiętaj jednak, aby przed stosowaniem ziół skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że nie masz alergii ani innych problemów zdrowotnych, które byłyby przeciwskazaniem do ich używania.