Silny wiatr w ogrodzie – jak się przed nim zabezpieczyć?

Ostatnio pogoda daje nam się we znaki. Zamiast śnieżnobiałej zimy dotyka nas fala porywistych wiatrów. Niestety meteorolodzy ostrzegają nas, że takie zjawiska będą zdarzać się coraz częściej. Co robić, aby zminimalizować szkody w ogrodzie spowodowane silnym wiatrem? Oto kilka prostych porad.

1. Zabezpieczamy wszystkie wolnostojące przedmioty przed wiatrem. Wolnostojące meble ogrodowe i przedmioty, takie jak stół, krzesła, fotele, trampoliny powinniśmy schować w bezpiecznym miejscu jeszcze przed nadejściem zimy. Najlepiej zanieść je do domu (do garażu, na strych czy do tzw. komórki), drewutni, do altanki czy też specjalnych domków narzędziowych. Jeśli nie mamy, gdzie ich umieścić, poukładajmy je na sobie w bezpiecznej pozycji, przewiążmy sznurkiem i wszystko zabezpieczmy folią.  

2. Na balkonach czy na tarasach pod żadnym pozorem nie powinniśmy przechowywać żadnych szklanych dekoracji w postaci świeczników, lampionów czy też wazonów. Zachowajmy je na piękną, wiosenną i letnią pogodę. Tak naprawdę powinniśmy wyciągać je z domu tylko w momencie, kiedy ich używamy.

Konstrukcja z palików drewnianych pomoże nam ochronić młode drzewka przed złamaniem.

3. Zapewnijmy stabilizację wszystkim młodym, niedawno posadzonym drzewkom, zwłaszcza tym narażonym na dużą ekspozycję i częsty wiatr. W tym celu musimy przywiązać pień lub łodygę rośliny do podpory.

Najpopularniejszą metodą stabilizacji drzew jest konstrukcja z palików drewnianych. Pamiętajmy, by były rozstawione lekko pod kątem, aby miejsce wbicia odsunąć od bryły korzeniowej. Aby konstrukcja zdała egzamin, roślinę trzeba jeszcze przywiązać dodatkowo do palików za pomocą specjalnych taśm parcianych (do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym).

Drzewko można również ustabilizować w ziemi za pomocą odciągów. Wykorzystuje się wówczas sznurek lub linkę stalową. To metoda bardzo estetyczna, ale raczej stosowana w ogrodach o większej powierzchni. Jeden koniec linki obwiązuje się wokół pnia zabezpieczonego miękką podkładką, natomiast drugi koniec po naciągnięciu mocuje się w podłożu za pomocą długich drewnianych lub metalowych kołków. Standardowo wykonuje się trzy odciągi do jednego drzewa, zachowując kształt trójkąta.

Zazwyczaj stabilizujemy drzewa liściaste. Czasem jednak zachodzi także potrzeba stabilizacji drzew iglastych. Ma ona za zadanie nie tyle ochronę pnia, co stabilizację bryły korzeniowej w pierwszych latach po posadzeniu.

4. Warto otoczyć naszą posesję zieloną ścianą żywopłotu. To z pewnością ochroni naszą działkę nie tylko przed podmuchami wiatru, ale i przed nadmuchiwaniem na nią różnego rodzaju zanieczyszczeń, a także śniegu podczas zimy. W tej roli świetnie sprawdzą się zimozielone rośliny iglaste, takie jak tuja czy cis, a także gatunki liściaste – graby lub buki, które stworzą szczelne bariery, pod warunkiem że posadzimy je odpowiednio gęsto i będziemy pobudzać do zagęszczenia przez przycinanie.

Wysoki żywopłot ochroni nas przed silnym wiatrem.

5. Jeśli nasze ogrodzenie składa się ze zwykłej siatki, zamontujmy na niej tzw. siatkę osłonową. Doskonale ochroni nas przed wiatrem, słońcem, kurzem i zanieczyszczeniami z ulicy. Ponadto zapewni nam prywatność w ogrodzie i ustrzeże przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Jednocześnie zapewni odpowiednie zacienienie części naszej posesji.

Karłowate odmiany roślin iglastych są idealne na wietrzne działki.

6. Pamiętajmy, że wiatr oraz silny deszcz najbardziej szkodzą gatunkom o delikatnych kwiatach. Jeśli więc nasza działka usytuowana jest na wolnej przestrzeni, gdzie często wieją silne wiatry posadźmy karłowate rośliny o iglastym, zwartym, gęstym pokroju. Spośród takich gatunków można wyszczególnić m.in. karłowate odmiany sosen, jałowców, żywotnika zachodniego oraz odmiany jodeł. Zrezygnujmy wówczas z roślin wrzosowatych, wrażliwych na wiatr jak rododendrony, azalie, kiścienie czy pierisy.

7. Nie zapominajmy o regularnym podcinaniu gałęzi, które może połamać wiatr. W tym celu przyda nam się niezastąpiona Pilarka na wysięgniku GREENWORKS. Z kolei do pocięcia konarów, które spadły już na ziemię wykorzystajmy nowoczesną i lekką pilarkę ogrodową jak 40 V Pilarka 30 cm GREENWORKS.