Przewodnik po zakupie pilarki do gałęzi

Zamiast narażać się na koszta, zatrudniając firmę mającą zadbać o wygląd naszych drzew lub próbować robić to samemu po wdrapaniu się na drabinę, możesz wybrać pilarkę do gałęzi, która nie dość, że zaoszczędzi Twój czas i pieniądze, to jeszcze zatroszczy o Twoje bezpieczeństwo.

Jeśli nigdy nie korzystałeś z tego typu narzędzia, spieszymy z informacją czym ono w ogóle jest – to połączenie niewielkiej pilarki łańcuchowej  wraz z regulowanym wysięgnikiem, dzięki któremu bezproblemowo dotrzesz na spore wysokości. Urządzenie to świetnie się nadaje do przycinania i usuwania drobnych gałęzi, dzięki czemu staje się coraz popularniejsze wśród ogrodników i majsterkowiczów.

Czy pilarka do gałęzi jest narzędziem dla mnie?

Przy przycinaniu drzew bądź krzewów należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników: bezpieczeństwo, wygoda i utrzymanie kondycji gałęzi. Pilarka zadba o wszystkie z nich.

Próba dotarcia do trudno umiejscowionych gałęzi potrafi być niebezpieczna, w końcu nie chcemy zwisać z jednej, aby dotrzeć do drugiej. Ponadto cięcia pilarki są proste i szybkie, co jest o wiele zdrowsze dla roślin niż nierówne, poszarpane kawałki, które mogą narazić drzewa na szkodliwą działalność owadów, różne choroby oraz zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się zgnilizny.

Screenshot_5

Jaki rodzaj pilarki do gałęzi powinienem kupić?

Podstawowym podziałem pilarek jest ten na zasilane paliwem oraz akumulatorem (na rynku są również dostępne elektryczne pilarki, jednak kabel może mocno ograniczać swobodę użytkowania). Który typ zatem wybrać?

Urządzenia akumulatorowe są zazwyczaj wyposażone w baterię litowo-jonową i mogą działać niemal wszędzie. Nadają się do drobnych prac ogrodowych. W przypadku, gdy potrzeba nam więcej mocy na dłużej, możemy zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator. Są ciche w użytkowaniu, co jest szczególnie ważną zaletą nie tylko dla nas, ale i naszych sąsiadów.

Pilarki zasilane paliwem są przeznaczone do cięższych prac i służą głównie profesjonalistom. Są droższe w utrzymaniu i znacznie głośniejsze.

greenworks-pilarka-do-galezi-1

Aby być pewnym, który model nada się dla Ciebie, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jak wysokie są drzewa i krzewy w Twoim ogrodzie?

Zwróć uwagę na długość wysięgnika i jego możliwość wydłużenia, aby być pewnym, że sięgnie on pożądanej wysokości.

  • Jaka jest grubość gałęzi, które chcesz ściąć?

Im dłuższa prowadnica, na której umiejscowiony jest łańcuch, tym większa umiejętność ścinania grubszych i trudniej dostępnych gałęzi.

  • Jak dużo drzew musisz oporządzić?

Liczba ta pozwoli Ci określić czas, jaki musisz spędzić na pracach pielęgnacyjnych. Zarówno długość życia baterii, jak i waga urządzenia będzie tu ważnym aspektem.

  • Czy hałas będzie problemem?

Czy Twoi sąsiedzi tolerują odgłosy maszyn, które używasz? Jeśli należą do tych ceniących sobie ciszę i spokój, lepszym wyborem może się okazać urządzenie akumulatorowe.

Gdy już zakupisz pilarkę do gałęzi, jesteś gotowy, aby jej użyć. Zawsze miej na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz otoczenia, a następnie ciesz się wypielęgnowanym ogrodem!