Otwieramy nowy sezon w ogrodzie

Pierwszy dzień wiosny przywitał nas pięknym słońcem i od razu przypomnieliśmy sobie o ogrodzie! To idealny moment, by zacząć ogrodowe prace. Co robimy najpierw?

1. Porządkujemy teren w ogrodzie i wokół domu

Zanim zabierzemy się za konkretne prace ogrodowe, musimy posprzątać teren dookoła domu i w ogródku. Opadłe liście, gałązki, szyszki, zaschnięte owoce, zeschłe trawy zbieramy i wyrzucamy. W tym celu przyda nam się taczka ogrodowa z napędem do ciężkich robót, dzięki której bez wysiłku usuniemy z ogrodu także ciężkie, niepotrzebne kamienie (np. po starym skalniku).

Chodniki i podjazdy, na których zalegał śnieg oraz lód, obsypywane przez nas w trakcie zimy solą i piaskiem, należy teraz porządnie wyczyścić. Zamiatamy je, a następnie myjemy wodą pod ciśnieniem. Idealnie do tego nada się mocna, akumulatorowa myjka ciśnieniowa GREENWORKS, którą przeniesiemy w dowolne miejsce (nie musi być podłączenia do źródła wody czy prądu). Myjka doskonale sprawdzi się także do wyczyszczenia altanki czy ogrodowych mebli.

Od czyszczenia grilla po czyszczenie barierek i tarasów – przenośna myjka ciśnieniowa Greenworks o ciśnieniu 70 barów została zaprojektowana do wszechstronnego, funkcjonalnego i praktycznego zastosowania w wygodny sposób. Jest lekka (jej waga to tylko 7,9 kg!) i posiada wbudowany silnik oraz zbiornik na wodę o pojemności 20 l. Jak na urządzenie akumulatorowe ma wysoki przepływ 300 l/h, a wraz z kilkoma dołączonymi akcesoriami pozwala na wykonanie różnych prac w miejscach, gdzie nie masz dostępu do gniazdka z prądem.

2. Pielęgnujemy trawnik

W pierwszej kolejności należy wygrabić z niego zgniłe liście, gałęzie, wysuszone źdźbła i inne nieczystości. Jeśli chcemy przyspieszyć ten żmudny proces, użyjmy niezawodnej dmuchawy/odkurzacza, która z pewnością ułatwi nam to zadanie.

Następnie zabieramy się za wertykulację trawnika: napowietrzamy murawę nakłuwając ją widłami lub w dużo szybszy i przyjemniejszy sposób – stosując weltykulator z szerokim wałkiem ze stalowymi igłami, który błyskawicznie oczyści trawnik z górnej darni oraz spulchni glebę i przygotować ją pod wysiew trawnika i roślin.

Dlaczego ten zabieg jest tak ważny? Ponieważ nienapowietrzony trawnik gorzej wchłania wodę, a w związku z nadmierną wilgocią na powierzchni, zaczyna pokazywać się na nim mech. Dodatkowo mało przepuszczalna powierzchnia trawnika ogranicza efektywne przekazywanie wody do korzeni – trawnik zaczyna wysychać i prezentuje się niestety źle.

Wertykulator 40 V GREENWORKS GR2504807 jest wydajny i wytrzymały – stworzony z myślą o pracy na małej i średniej powierzchni. Dzięki szerokiemu wałkowi 35cm na którym umieszczone są stalowe igły  które potrafią błyskawicznie oczyścić trawnik z górnej darni oraz spulchnić glebę i przygotować ją pod wysiew trawnika i roślin. Wyposażony w pojemnik o pojemności 20 litrów.

3. Badamy odczyn gleby

Ustalenie po zimie odczynu gleby jest bardzo istotne, żaby móc w dalszej kolejności dobrze nawieźć ziemię. Marzec to najlepszy czas na wykonanie tego typu czynności. W tym celu można kupić kwasomierz chemiczny i pobrać z ogrodu kilka próbek gleby lub wykorzystać papierki lakmusowe, które przyłożone do ziemi zaczną się odbarwiać, pokazując odczyn gleby.

4. Wykonujemy cięcie drzew i krzewów

Usuwamy wszelkie zasuszone i złamane przez wiatr pędy, by pobudzić rośliny do wzrostu. W drugiej połowie marca przycinamy drzewka posadzone jesienią. W marcu trzeba zająć się również wrzosami, od których odcinamy zeszłoroczne kwiatostany. Sadzony jesienią agrest, maliny i porzeczki przycinamy tuż nad ziemią. U starszych drzew i krzewów wykonujemy cięcie prześwietlające. Dlaczego to robimy? Ponieważ zmniejszenie liczby gałęzi ułatwia dostęp światła do wnętrza korony oraz poprawia przewiewność, dzięki czemu liście i pędy szybciej obsychają po opadach deszczu czy porannej rosie. Przycinamy teraz także jabłonie, grusze i śliwy. Do wysokich drzew potrzebujemy specjalnego sprzętu.

Pilarka 40 V GREENWORKS na wysięgniku pozwala w wygodny sposób ścinać wysoko zawieszone gałęzie bez korzystania z drabiny.


Pamiętajmy, że cięcia nie wykonuje się w mroźny dzień, ponieważ świeżo przycięte gałęzie łatwo przemarzają. Są również podatne na choroby, dlatego po każdym cięciu wymagany jest opatrunek. Miejsca cięcia należy posmarować maścią ogrodniczą, najlepiej z dodatkiem środka grzybobójczego. Maść chroni przez wdarciem się infekcji oraz przyspiesza gojenie ran.