Oranżeria – przytulna oaza zieleni

Które rośliny stworzą ogród egzotyczny, a które azjatycki? Które poradzą siebie lepiej od południa, a które od zachodu? Aranżujemy ciepły i przytulny ogród zimowy.

Przytulna oaza. Wokół rośliny, wygodny fotel, ciepła kawa i widok zimy za oknem. Odprężenie i relaks. Można się rozmarzyć, czekając na wiosnę. Jaką funkcję spełnia Twój ogród zimowy? Pomysłów jest wiele: soczyście zielona oranżeria, przeszklony salon, jadalnia, czytelnia, gabinet do pracy, pracownia malarska… To Ty jesteś panem w swoim ogrodzie.

Pamiętaj, że wystrój Twojego zimowego królestwa powinien pasować do stylu urządzenia wnętrza domu. Nie oznacza to jednak, że możliwości aranżacji są bardzo ograniczone. Wręcz przeciwnie! Do oranżerii najbardziej pasują lekkie meble ogrodowe, ale z powodzeniem można wstawić masywniejsze fotele czy sofy. Co kto lubi! Najważniejsze, aby w miejscu wypoczynku było wygodnie.

Mocna, designerska, lekka dmuchawa Greenworks 60 V to idealny pomocnik w ogrodowych porządkach!

W przypadku podłogi także jest duże pole wyboru: drewno, terakota, deski kompozytowe, gres, kamienne płytki. Nie lubisz żaluzji? Powieście zasłony! Wybierz jasne kolory, jeżeli chcesz optycznie powiększyć ogród. Postaw na ciemniejsze barwy, jeżeli ma być przytulniej i cieplej. Bezpiecznym wyborem jest jasna i stonowana kolorystyka. Ale przejdźmy już do meritum. Bo cóż to za ogród z meblami, a bez roślin?

Rośliny dopieramy odpowiednio do warunków, które panują wewnątrz oranżerii. Te z kolei w dużej mierze od: strony świata, na którą wychodzi ogród, nasłonecznienia, cyrkulacji powietrza i ogrzewania.

Egzotyczne południe

Położenie od strony południowej pozwala stworzyć ogród tropikalny. Gatunki ciepłolubne, które możemy w nim umieścić to figowce, krotony, koleusy, kalatee i szeflery. Egzotyczny klimat stworzą rozmaite palmy, cytrusy kawowce i bananowce.

Dodatkowy, wydajny akumulator Greenworks 60 V umożliwi dłuższą pracę w – współpracuje z wszystkimi urządzeniami, które są tam potrzebne.

Do ogrodu zimowego pasują również rośliny o ozdobnych kwiatach: oleandry, storczyki, gardenie jaśminowe, bugenwille i datury.

Urozmaiceniem i nutką ekstrawagancji zawsze są paprocie oraz wspinające się po ścianach pnącza doniczkowe takie jak bluszcz i męczennica.

W stylu azjatyckim

Wyciszenie, medytacja i głębokie odprężenie. Azjatycki klimat stworzą bambusy i figowce (figowiec benjamina i figowiec pnący). Wyrazistości nada fatsja japońska, a azjatycki charakter podkreśli azalia, herbata chińska i kamelia japońska. Nie zapomnijmy o małych fontannach, oczkach wodnych i figurkach. Elementem wystroju są też bambusowe maty i żaluzje, oraz porcelanowa zastawa.

Do ogrodu zimowego, w którym jest tak samo ciepło jak w całym domu, można wprowadzić także filodendrony, alamandy, hoje różowe, anturium, sępolię czy zamiokulkas. Te rośliny, podobnie jak pnącza i paprocie, najlepiej będą rosły w oranżerii od strony zachodniej i wschodniej.

Gdy nieco chłodniej

W jasnym, ale chłodnym ogrodzie (10-20 stopni) odnajdą się rośliny, które zimą są w stanie spoczynku. Wybierzmy więc kaktusy, azalie indyjskie, asparagusy pierzaste i drzewko cytrynowe. Bluszcz także sobie poradzi, podobnie jak cissusy.

Pozostała jeszcze kwestia oranżerii od strony północnej. Kto się porwał na taki pomysł, niech lepiej zastanowi się nad przebudową. Zimą, gdy od północy ciemno i zimno, w ogrodzie zimowym panują niekorzystne warunki. Rośliny wymagają dodatkowego doświetlenia i ocieplenia. Są jednak rośliny, które poradzą sobie doskonale. To aglaonema i zamiokulkas zamiolistny.

Zimą niezastąpiona okaże się odśnieżarka 40 V DigiPRO. Niewielkie wymiary i niska masa (15,2 kg) sprawiają, że niezwykle łatwo prowadzi się ją po niedużych powierzchniach. Urządzenie jest ponadto jednostopniowe, dzięki czemu idealnie nadaje się ono do odgarniania świeżego śniegu z kostki brukowej, asfaltu i innych twardych podłoży.

Niektórzy decydują się na doświetlenie także innych roślin, tak aby zapewnić im harmonijny wzrost. Pamiętajmy, że używa się światła punktowego. W dzisiejszych czasach najlepiej zdecydować się na światło ledowe. W większości przypadków dodatkowe oświetlenie nie jest konieczne.

Natomiast oświetlenie główne warto mieć, aby wypełnić klimat wewnątrz ogrodu i zbudować magiczną atmosferę. I tu wracamy do punktu wyjścia. Nie ma uniwersalnego sposobu. Każdy powinien dobrać oprawy w zależności od swoich preferencji. Można jednak pokusić się o pewne podpowiedzi.

Oświetlenie najlepiej zainstalować pod sufitem oranżerii. To główne źródło światła. Dodatki w postaci oświetlenia kierunkowego też są mile widziane. Dzięki temu można skierować światło na ozdobne elementy wystroju, aby je dodatkowo wyeksponować. Niektórzy wprowadzają także lampy i kinkiety. Taki rodzaj oświetlenia pasuje zwłaszcza do ogrodów o drewnianej konstrukcji i rustykalnym wystroju.

Teraz, gdy już urządziłeś swój ogród marzeń, możesz w nim przesiedzieć całą zimę.