Ogród w październiku

Październik to miesiąc ostatnich intensywnych prac w ogrodzie. Trzeba przygotować trawnik i rośliny przed zimowym odpoczynkiem. Podpowiadamy, jakie prace wykonać jesienią, aby wiosną ogród znów był powodem do dumy i wizytówką domu.

Jak zabrać o ogród w październiku, żeby bezpiecznie przezimował? Jesień to najlepszy czas na ostatnie koszenie trawnika, spulchnianie i ściółkowanie gleby. Przed nadejściem zimy nie można zapomnieć także o regularnym grabieniu.

Przygotuj trawnik na zimę

Zazwyczaj to właśnie w październiku po raz ostatni kosi się trawę w ogrodzie. Termin ostatniego koszenia uzależniony jest jednak nie od pory roku, a od pogody i tempa wzrostu trawy. Należy ją kosić tak długo, jak długo rośnie. Nie można pozwolić, aby źdźbła były za długie, ponieważ pod wpływem mrozu i zalegającego śniegu mogą się łamać i gnić. Natomiast jeżeli trawa będzie za krótka, może dojść do przemarznięcia korzeni. Najlepiej skosić ją na wysokość pomiędzy 3 a 4 cm. Wypróbuj kosiarkę Greenworks 40 V z silnikiem bezszczotkowym.

Systematyczne grabienie i mulczowanie

Jesienną zmorą ogrodnika są odpadające z drzew liście. Pięknie wyglądają na trawniku, ale są dla niego bardzo niebezpieczne. O tej porze roku trawa często jest mokra. Pod zalegającymi na niej liśćmi może żółknąć i gnić przez ograniczony dopływ powietrza. Poza tym liście mogą być przyczyną rozwoju chorób grzybowych, które są groźne dla trawnika zgłasza zimną, kiedy jest osłabiony. Należy zatem systematycznie grabić liście. Z powodzeniem można nimi obsypać rabatki lub wrzucić je do kompostownika. Wykorzystać można również zgrabione igły. Sprawdzą się jako ściółka dla roślin zimnozielonych.

Zobacz – lekka i wygodna dmuchawa z funkcją odkurzacza wraz z mulczowaniem 40 V.

Do sprzątania terenu możesz wykorzystać także dmuchawę z funkcją odkurzacza. Najlepiej użyć urządzenia wyposażonego dodatkowo w funkcję mulczowania, czyli mielenia. Dzięki multifunkcyjnemu sprzętowi od razu masz do czynienia z przygotowanym naturalnym nawozem lub też w łatwy sposób ograniczysz ilość odpadów do wyrzucenia. Mulczowanie to zabieg sprzyjający poprawie kondycji trawnika, zapewniający jego odpowiednie odżywienie, spowalniający wzrost chwastów i zmniejszający parowanie wody. Mielenie polega na rozdrobnieniu pokosu i pokryciu powierzchni trawnika jego cienką warstwą.

Spulchnianie zaprocentuje wiosną

Aby trawnik wiosną znów wyglądał jak angielski, jesienią należy spulchnić glebę. Aeracja – spulchnianie – ma ogromne znaczenie i jest bardzo potrzebna szczególnie po suchym lecie, jakie mieliśmy w tym roku.

Spulchnianie napowietrza i rozluźnia glebę. Aeracja zwiększa elastyczność trawnika i pobudza trawę do wzrostu. Korzenie stają się wtedy mocniejsze. Spulchnianie gleby ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę – zwiększa wnikanie wody i nawozów w glebę, dzięki czemu gleba pod murawą szybciej się regeneruje po zimie, a trawa staje się gęstsza i bardziej odporna na deptanie.

Zanim zabierzemy się do spulchniania, skośmy trawę i obficie ją podlejmy. Ziemia powinna być bardzo wilgotna. Nie spulchniaj gleby zaraz po podlaniu trawnika. Odczekaj, aż woda wsiąknie w glebę. Aerację najlepiej przeprowadzić jesienią i powtórzyć wiosną, gdy rośliny wypuszczą nowe pędy.

Kliknij – aerator/wertykulator do spulchniania gleby i przygotowania jej pod wysiew.

Przykryj glebę na zimę

Ochrony przed zimnem, wiatrem, deszczami i zimowym słońcem potrzebują nie tylko rośliny, ale także gleba. Zimowe warunki mogą zniszczyć jej najcenniejszą, górną warstwę pełną życiodajnej próchnicy. To dlatego pracami, które każdy ogrodnik musi wykonać w październiku są ściółkowanie i nawożenie.

Do ściółkowania wykorzystać kompost. To najlepszy materiał, ale nie jest niezastąpiony. Możesz użyć kory sosnowej, trocin, skoszonej trawy lub suchych liści. Najważniejsze, aby przykryć każdy odkryty kawałek gleby. Do nawożenia także najlepiej użyć kompostu, lub nawozów fosforowych i potasowych. Jesienią zapomnij o nawozach azotowych, ponieważ przedłużają okres wegetacji drzew i krzewów. Odpowiedni nawóz rozłóż wokół drzew i krzewów koliście i lekko wymieszaj go z ziemią. Do przewożenia kompostu przyda cię się taczka ogrodowa Greenworks z napędem automatycznym.

Tak przygotowany ogród przezimuje bezpiecznie.