Jesienne przycinanie drzew owocowych

Czy powinno się przycinać drzewka owocowe jesienią? Wielu ogrodników zadaje sobie to pytanie. Podstawowe przycinanie drzew owocowych jabłoni, gruszy i śliwy wykonuje się wiosną. Jesienią drzewa przygotowują się do zimowego spoczynku i po przycięciu, mogą przemarzać. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Zobacz jakie!

Ostatni dzwonek na przycięcie jabłoni, gruszy i śliwy

Wczesne odmiany jabłoni, gruszy i śliwy przycinamy po zbiorze owoców. Przycinanie takie ma na celu prześwietlenie koron drzew i wykonujemy je maksymalnie do połowy września. W późniejszym okresie nie zaleca się go wykonywać, ponieważ drzewka mogłyby przemarznąć. Późniejszych odmian jabłoni, gruszy i śliwy nie przycina się jesienią w ogóle – robi się to dopiero wiosną.

Wiśnie i czereśnie – kiedy przycinać?

Początek września to ostatni dzwonek na cięcie wiśni i czereśni. Generalnie zabieg ten wykonuje się po zbiorze owoców, zazwyczaj od sierpnia do początku września. Jest to termin cięcia prześwietlającego korony drzew i utrzymującego wzrost roślin w ryzach. Wiosną wiśni i czereśni nie tniemy ze względu na występujące w tym okresie duże ryzyko porażenia tych drzewek chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Te drzewka przycinamy dopiero latem, ewentualnie bardzo wczesną jesienią.

Krzewy owocowe – ciąć czy nie?

W przypadku przycinania krzewów owocowych możemy być bardziej odważni niż w stosunku do drzew owocowych. Krzewy owocowe można spokojnie przycinać aż do listopada, gdyż ich jesienne przycinanie nie pobudzi ich już do wzrostu i nie wpływa tak mocno na mrozoodporność.  Termin przycinania malin jest uzależniony zależy od terminu owocowania. Maliny wydające owoce na pędach zeszłorocznych, których zbiór przeprowadza się od czerwca do lipca, przycina się latem, po zakończeniu zbiorów. Natomiast maliny jesienne, owocujące od sierpnia do października, przycina się w listopadzie. Wycinanie pędów malin po zbiorach zapobiega rozwojowi grzyba. W październiku i listopadzie możemy przycinać też winorośle.


Jak przeprowadzać cięcie?


Pamiętajmy, by podczas zabiegu przycinania używać czystych narzędzi. Od razu po przycięciu warto zastosować środki ochrony roślin dopasowane do gatunku drzewa. Dzięki temu żadna ewentualna choroba się nie rozniesie. Spalone, zainfekowane konary należy szybko spalić. Jakimi narzędziami ciąć? Do cienkich gałęzi najlepiej nadają się sekatory ręczne. Grubsze najlepiej przecinać piłą. Technika jest taka, że najpierw nacina się gałąź od dołu, a następnie tnie się od góry. Kora nie powinna się zdzierać, a konar się nie połamie. Pilarka 24 V wyposażona w prowadnicę 25 cm pozwoli w wygodny sposób ścinać wysoko zawieszone gałęzie bez korzystania z drabiny. Do większych gałęzi polecamy użyć lekkich, a zarazem mocnych pilarek, jak np. pilarka akumulatorowa 40 V 30 cm Greenworks.