Gdzie i jak powiesić karmnik dla ptaków?

Co zrobić, by zimą nasz ogród tętnił kolorami i życiem? Zainstalować w nim karmnik dla ptaków!  Skrzydlaci goście chętnie skorzystają z poczęstunku, wnosząc w nasze otoczenie wiele radości. Trzeba jednak zadbać o ich bezpieczeństwo.

Zanim zdecydujemy, gdzie umieścić „ptasią stołówkę”, zastanówmy się chwilę – co brać pod uwagę? Ważne jest, oczywiście to, byśmy widzieli kto nas odwiedza – ptaki, nawet te nieufne, chętnie korzystają z poczęstunku, gdy świat wokół skryje się pod śniegiem. No i żeby łatwo było tam dosypywać jedzenia. Musimy też jednak zwrócić uwagę na kilka innych spraw.

Krzewy i żywopłot pomogą utrzymać w porządku poręczne, akumulatorowe nożyce do żywopłotu Greenworks 24 V. Sprawdź ich zalety.

Kot i wiewiórka też lubią darmowe jedzenie…

Zanim zawiesimy ptasią stołówkę, zastanówmy się, jak to zrobić, by nasz domowy drapieżnik nie zagroził skrzydlatym gościom. Jeśli mamy w domu kota, który wychodzi do ogrodu (albo mają takiego sąsiedzi), trzeba mu uniemożliwić skrzywdzenie gości.

Idealnym miejscem będzie palik wbity w ziemię gdzieś ogrodzie. Powinien mieć przynajmniej 2 metry wysokości i 5-6 cm grubości. Na coś takiego żaden „domowy tygrys” się nie wdrapie. Podobnie zresztą, jak sprytne, często kradnące jedzenie wiewiórki. Na takim podeście można umieścić podwójny wieszak. Z jednej jego strony umieszczamy karmnik, a z drugiej kulę z tłuszczem zwierzęcym albo poidełko (zimą ptaki potrzebują wody tak samo, jak latem).

Nad trawą w każdym zakątku ogrodu zapanujesz dzięki praktycznej podkaszarce 24 V Greenworks. Przyjrzyj się jej

Przed myśliwskimi zakusami naszego kota uchronimy też gości ptasiej jadłodajni, jeśli zawiesimy ją na długiej lince – na pergoli, na drzewie albo gdzieś pod dachem w ogrodzie. Ważne, by było to miejsce odległe od gałęzi, półek i innych miejsc, z których kotu wystarczy jeden sus (bezpieczna odległość to 2-3 metry).

Można również sięgnąć po inne rozwiązanie – karmnik wiszący na ścianie domu. Dzięki temu zawsze będzie tam cieplej, a pokarm dla skrzydlatych gości nie zamarznie. Musi jednak wisieć na tyle wysoko, by kot i wiewiórki nie mogły się tam dostać.

Złe miejsca na ustawienie ptasiej jadłodajni to grube gałęzie, pnie drzew, parapety i niskie podesty.

Domek dopasowany do gości

Jaki karmnik jest najlepszy? Metalowy, drewniany, plastikowy, szklany – każdy będzie odpowiedni. Byle tylko był obficie zaopatrzony. I starannie dopasowany do wielkości ptaków mających z niego korzystać. W dużym małe sikorki czy gile nie będą miały szans się pożywić, bo wygonią je stamtąd większe ptaki (np. kosy czy kwiczoły). W pobliżu ostrokrzewów czy cisów będzie idealnie.

Jak się pozbyć suchych gałęzi? Najlepiej korzystając z lekkiej, akumulatorowej pilarki Greenworks 24 V z baterią 2 Ah i ładowarką w zestawie. Kliknij i zobacz.

Ważne jest też to, by podłoga była otoczona listewkami – dzięki temu pożywne kąski nie będą wypadały z karmnika. Warto też postawić na taka konstrukcję, która będzie wyposażona w zasobnik dozujący pożywienie. Dzięki temu odchody, które zostawią na miejscu goście karmnika, nie będą zanieczyszczały wszystkiego.

Jak karmić mądrze

Wszystkie te wysiłki nie będą miały jednak znaczenia, jeśli menu w ptasiej restauracji będzie nieodpowiednie. Znawcy ptasiej natury apelują, byśmy nie karmili ludzkim, przetworzonym pożywieniem. Tak, jak suchy (a już szczególnie spleśniały) chleb szkodzi łabędziom i kaczkom na rzekach, stawach i jeziorach, tak sikorom, grubodziobom i innym skrzydlatym zaszkodzą produkty solone. Niektóre kąski mogą nawet doprowadzić do śmieci ptaków – są dla nich gorsze niż głód.

Jak sprawnie sprzątać ogród? Najlepiej z wydajną i ergonomiczną dmuchawą Greenworks 24 V. Rzuć okiem na nią.

Oto, czego nie powinniśmy oferować w ptasiej stołówce:

  • Skrawków wędzonek
  • Solonej słoniny
  • Resztek z naszego obiadu

Karmnik powinniśmy zaopatrywać w naturalne produkty:

  • Ziarna roślin: słonecznik, sorgo, proso, kukurydza łupana, konopie, łuskany owies, ale też grube kasze.
  • Mrożone, pokrojone owoce i warzywa: jabłka, morele, porzeczki, aronia, jarzębina (unikajmy podawania suchych warzyw i owoców, bo pęcznieją w wolu, co może być groźne dla ptaków).
  • Słonina i łój niesolone.
  • Kule tłuszczowo-zbożowe.

W razie wątpliwości, wystarczy o odpowiedni pokarm zapytać w sklepie ogrodniczym – na pewno sprzedawca zaoferuje zdrowe, naturalne karmy dla naszych skrzydlatych, zimowych gości.