Dbamy o oczko… wodne
Bez wody nie ma życia, więc wielu z nas nie wyobraża sobie ogrodu bez własnego ministawu. Początek lata to odpowiednia pora, by szczególnie troskliwie zadbać o jego stan. Na co zwrócić uwagę i jak się z tym uporać? Oto kilka podpowiedzi.
Duży, naturalny zbiornik wodny potrafi zwykle sam o siebie zadbać – przez lata wytworzył własny ekosystem. Te małe, stworzone przez nas w ogrodzie same sobie z tym nie poradzą – musimy je intensywnie w tym wspierać, szczególnie latem, gdy temperatura jest wysoka.
Zielona woda? Pora działać!
Rzut oka wystarczy, by stwierdzić, w jakim stanie znajduje się nasze ulubione oczko wodne – jeśli woda ma zielony kolor, nie traćmy czasu – trzeba działać czym prędzej. To znaczy bowiem, że pod wpływem słońca i ciepła glony rozmnożyły się nadmiernie.
Dlatego w upalne dni kontrolujmy nasz staw nieustannie, wyławiając zielony kożuch przy pomocy siatki. W przeciwnym wypadku wszystko, co dotąd żyło pod wodą, czeka śmierć z powodu nadmiaru toksyn i braku tlenu. Takie oczyszczanie powinniśmy latem przeprowadzać systematycznie.
Napowietrzaj i dolewaj
Upalne lato oznacza też, że woda w stawie szybko paruje. Przede wszystkim musimy więc systematycznie uzupełniać jej poziom. Poza tym niezbędne jest napowietrzanie za pomocą specjalnej pompki lub niewielkiej, ogrodowej fontanny.
Kto natomiast w czasie zakładania ogrodowego stawu zapomniał o tym, że ten przynajmniej w części powinien być zacieniony, może nadrobić braki teraz – wystarczy przysłonić go dużym parasolem. To choćby częściowo pozwoli ograniczyć parowanie.
Rozsady czas zacząć
Czerwiec to też odpowiedni czas na rozsady roślin, które się w oczku wodnym rozrosły – zarówno te zanurzone i pływające, jak i wszystkie w strefie przybrzeżnej. Musimy jednak uważać, by w czasie przesadzania i dzielenia wyciągnięte z wody nie wyschły!
Poza tym teraz, gdy woda w stawie jest ciepła cały czas, możemy posadzić nowe rośliny. Jakie? Możliwości jest wiele, ale np. w płytkiej wodzie przybrzeżnej doskonale sprawdzą się zarówno tatarak zwyczajny (lubi miejsca słoneczne), jak i przęskę pospolitą, która w znaczący sposób pomaga oczyszczać wodę w oczku wodnym.