Co posadzić, by zimą ogród wyglądał pięknie?

Jesienno-zimowa szarość za oknem wpędza Cię depresję?  Zmień to – spraw, że Twój ogród zawsze, nawet pod warstwą śniegu, będzie wyglądał kolorowo. Wystarczy posadzić odpowiednie rośliny. Zebraliśmy garść podpowiedzi, jakie „zaprosić” do współpracy.

Jesienna szarość, zimowa biel – taka monotonia może pogrążyć każdego w smutku. Ale można temu zapobiec, zawczasu „uzbrajając” nasz ogród w kolory. Co prawda teraz już za późno, bo rozpromieniły świat za oknem jeszcze w tym roku, ale warto wykorzystać zimny czas na przygotowanie się do następnego sezonu.

Przygotuj ziemię pod nowe rośliny z akumulatorową, ekologiczna glebogryzarką 40 V Greenworks. KLIKNIJ

Zielony zawsze w modzie

Pierwszym rozwiązaniem, które sprawdza się zawsze i wszędzie, jest posadzenie w ogrodzie iglaków. Ich żywa zieleń znakomicie kontrastuje z bielą śniegu. W tej roli doskonale sprawdzają się sosny – począwszy od tych najbardziej pospolitych, aż po bardziej egzotyczne, jak choćby sosna czarna.

Falę kojącej nerwy, zimowej zieleni zapewniają też jodły (uznawane za jedne z najpiękniejszych drzew ogrodowych), wśród których na szczególna uwagę zasługuje jodła koreańska. Jest stosunkowo  niewielka (do 15 m), rośnie wolno, nie ma wielkich wymagań, ale przede wszystkim pięknie wygląda.

Jak sprawnie wyciąć suche gałęzie w sadzie? Najlepiej z lekką pilarką akumulatorową 24 V Greenworks. ZOBACZ

Iglaki mają jeszcze jedną zaletę – każdy z nich nadaje się na świąteczną, ogrodową choinkę. Możemy więc przystroić takie drzewko ozdobami w dowolnych barwach. Zostaje jeszcze jedno pytanie: kiedy je posadzić? Albo wiosną (od kwietnia), albo jesienią najbezpieczniej do końca września – tak, żeby drzewa zdołały zapuścić korzenie. Byle nie w czasie letnich upałów.

Do tego zestawu barw trzeba dodać bogaty zbiór roślin zimnozielonych. One zachowują zielone liście przez cały rok. Wybór ganków jest przeogromny, trudno więc wymieniać po kolei. Laurowiśnia wschodnia, barwinek większy, irga – wszystkie prezentują się znakomicie. Jakie wybrać? To zależy od tego, jakie warunki oferuje ogród i jakie są potrzeby jego właściciela. Ale w każdym specjalistycznym sklepie ogrodniczym możemy liczyć na podpowiedź. Ważne, by takich zielonych przyjaciół posadzić w ogrodzie wiosną, a na zimę zabezpieczyć ich przed słońcem i suchym wiatrem (żeby nie traciły cennej wilgoci).

Drabina potrzebna do wycięcia gałęzi wysoko nad ziemią? Nie ma potrzeby – lepiej skorzystaj z wygodnej pilarki na wysięgniku 40 V Greenworks SPRAWDŹ.

Kolorowe kwiaty zimą

Nic więcej – tylko zieleń? Skądże znowu – inne kolory też możemy sobie zapewnić. Takie np. wrzośce (duża rodzina) zaczynają kwitnąć już w lutym (czasem pod koniec stycznia). Mają kwiaty białe z żółtym wnętrzem, różowe lub fioletowe – wszystkie wyglądają pięknie.

Podobnie jak ciemierniki (byliny, zwane też niekiedy „zimowymi różami”), które śmiało przebijają śnieg, ciesząc oczy białymi, żółtawymi czy różowymi barwami. Kwietny, barwny ogród zimą zapewnią nam też niektóre krzewy, jak choćby oczary (pośredni lub wirginijski), jaśmin nagokwiatowy, który w już styczniu uśmiecha się do nas w żółtych kolorach, czy różowawy, trujący, ale piękny wawrzynek wilczełyko. Większość takich roślin można sadzić wiosną. Na następny sezon jak znalazł!

Jak zabezpieczyć ozdobne rośliny przed agresywną trawą, wdzierająca się na rabatki? Najlepiej z lekką, akumulatorową podkaszarką 60 V Greenworks. KLIKNIJ

Korale dla ogrodu

Jeszcze jedną grupą roślin potrafiących ubarwić szary, zimowy świat są te, których owoce nie poddają się łatwo mrozom i śniegowi. Taki np. ognik szkarłatny to idealny lek na jesienno-zimowe chandry. Obsypany drobnymi, pomarańczowymi owocami, doskonale nadaje się na żywopłot. Mało tego – wiosną cieszy oczy białymi kwiatami, a także ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi, które aż do jesieni nie tracą barwy.

O zdrowie i wygląd żywopłotu zadbaj z nożycami do jego cięcia 24 V Greenworks. ZOBACZ

Podobny zestaw barw zapewnia w zimowym ogrodzie rokitnik, a raczej jego małe, pomarańczowe owoce. Poza walorami estetycznymi, te maleńkie kuleczki mają inne, arcyważne cechy – są pełne witaminy C i wielu innych, cennych, leczniczych substancji. Wystarczy więc dowiedzieć się, jak skorzystać z tej skarbnicy zdrowia, by łączyć przyjemne z pożytecznym.

Doskonały zestaw oferuje też cis – intensywnie zielone igły i soczyście czerwone owoce. Na tle śniegu wyglądają znakomicie. Należy pamiętać, że cis jest rośliną silnie trującą.

W posprzątaniu każdego starego ogrodu doskonale sprawdza się nowoczesna taczka z napędem 40 V Greenworks. KLIKNIJ

Cudne, pomarańczowe korale jarzębiny też zapewnią ogrodowi wesołe barwy. Wymieniając rośliny, które ożywiają widoki zimą, nie można też zapomnieć o rajskiej jabłoni. Te małe drzewka (najmniejsze odmiany mają niewiele ponad metr wysokości, a największe – do 6 metrów) są ozdobione maleńkimi, kolorowymi owocami, nazywanymi „rajskimi jabłuszkami”. Te, w zależności od odmiany, są zielono-czerwone, żółte lub czerwone. Co wybrać? Co komu pasuje? Kiedy sadzić? Wczesną wiosną. Warto, o czym przekonamy się już za rok, gdy kolorowe rajskie jabłuszka pomalują szaro-biały, jesienno-wiosenny ogród.