A czy Wy już posadziliście czosnek w ogrodzie?

Nam dodaje zdrowia, naszemu jedzeniu – aromatu, a roślinom w ogrodzie – pewności, że nie zaatakują ich choroby. Grzech nie skorzystać… Wrzesień to szczególny miesiąc dla tej niezwykłej rośliny – zbiera się jej późne odmiany, a sadzi te, które dadzą plon za rok. Jeśli zapewnimy czosnkowi opiekę, na pewno się nam odwdzięczy!  

Może nie każdemu ładnie pachnie. Może ma ostry smak. Ale bez niego trudno sobie wyobrazić nasza kuchnię. Czosnek pospolity to prawdziwy dżoker w naszej warzywnej talii.

Wrzesień do dla uprawiania tej rośliny miesiąc szczególny – późne odmiany domagają się zbioru, a ci, którzy chcą zebrać obfity plon w przyszłym roku, teraz powinni się sposobić do jego sadzenia. Czosnek sadzi się do gleby jesienią (w październiku lub na początku listopada)

Bomba zdrowia

Zanim zabierzemy się za zapewnienie naszej aromatycznej uprawie odpowiednich warunków, przekonajmy niedowiarków, że warto mieć czosnek w ogrodzie.

Nie bez przyczyny jest nazywany „bombą zdrowia” – zawiera m.in. cenne aminokwasy, związki flawonoidowe, saponiny, witaminy (C, B1, B2, PP, prowitaminę A) oraz cenne, rzadkie mikroelementy, jak choćby magnez, wapń i potas.

Jest lekka, wydajna i łatwa w obsłudze, a na dodatek nie hałasuje – pilarka Greenworks 24 V pomoże zrobić porządek z uschłymi gałęziami w każdym przydomowym sadzie.

Nawet lekarze zalecają jego jedzenie. Jest skuteczny w zwalczaniu infekcji, chroni przed zawałami i udarami, pozwala się pozbyć pasożytów (glist, owsików czy tasiemców), hamuje rozwój szkodliwych bakterii, obniża ciśnienie krwi itd. To jak – sadzimy?

 

Im lepsza gleba, tym większe główki

Czosnek da tym większy plon, w im lepszej glebie go posadzimy (najlepiej w żyznej i próchniczej) i zapewnimy mu odpowiednią dawkę substancji odżywczych.

Zanim przystąpimy do sadzenia, ziemię trzeba starannie oczyścić po poprzednich uprawach, zasilić nawozem naturalnym (eksperci zalecają jedno 10-litrowe wiaderko obornika lub kompostu na metr kwadratowy uprawy) i przekopać.

Akumulatorową pilarką na wysięgniku Greenworks 24 V pozbędziesz się uschłych gałęzi w sadzie i prześwietlisz drzewa owocowe bez wdrapywania się na drabinę. Na dodatek łatwo ją rozłożyć i przechowywać. Sprawdź sam!

Dbajmy też o to, żeby rok po roku nie uprawiać go w tym samym miejscu (i na grządce po innych roślinach cebulowych). Warto stosować 2-, a nawet 3-letnie przerwy.

Jeszcze jedną zasadą warta podkreślenia jest odpowiednie towarzystwo – czosnek będzie się świetnie czuł na grządce, w której w poprzednim rosły ogórki. Poza tym dobrze się ma w pobliżu np. buraków, pomidorów, selera czy truskawek. Nie przepada za to za sąsiedztwem brokuła, kalarepy czy fasoli i grochu.

Kiedy i jak go sadzić

W naszej szerokości geograficznej czosnek (w zależności od odmiany) możemy wysadzać do ziemi w dwóch terminach:

  • Wiosną (marzec/kwiecień). Takie rośliny nie wytwarzają kwiatostanu, główki są mniejsze, nadają się głównie do spożycia na bieżąco. Zbiera się go 3-4 tygodnie później niż ozimy.
  • Jesienią (październik/listopad) – tak, żeby zdążył się ukorzenić przed nadejściem mrozów). Tworzą kwiatostan i większe główki, które nadają się do przechowywania przez całą zimę.

Dotyczy to zarówno sadzenia ząbków, jak i cebulek powietrznych. Różnica między nimi jest taka, że te pierwsze tworzą duże główki od razu, a z cebulek uzyskamy takie dopiero w drugim sezonie uprawy (w pierwszym urośnie pojedynczy, duży ząbek).

Ważne jest też rozmieszczenie pojedynczych sadzonek. Jeśli sadzimy ząbki, pamiętajmy, żeby wybierać nieuszkodzone, niezaatakowane przez pasożyty i choroby. Umieszczamy je w gruncie (szpiczastym końcem do góry), przysypując 5-centymetrową warstwą gleby, którą lekko uklepujemy.

Efekt murowany, wysiłek – niewielki – grządkę na sadzenie czosnku pomoże Ci przekopać wydajna, akumulatorowa glebogryzarka Greenworks 40 V.

Odstęp między poszczególnymi ząbkami w rzędzie powinien wynosić 15-25 cm (im większe ząbki, tym większa przerwa), a między poszczególnymi rzędami – 20-30 cm.

Nieco innego postępowania wymagają cebulki – odstęp między nimi powinien wynosić 5-10 cm (w zależności od ich rozmiaru). Przysypujemy je cienką, 1-centymetrową warstewką ziemi.

Nie zapominamy od podlewaniu i odchwaszczaniu

W obu przypadkach po sadzeniu powinniśmy zadbać o podlewanie, pamiętając, że czosnek lubi wilgoć, ale jej nadmiar będzie mu szkodził. Ważne jest też systematyczne pozbywanie się chwastów, które „kradną” cenne, niezbędne do wzrostu substancje odżywcze.

I jeszcze jedno – ściółkowanie słomą. Zastosowanie tego zabiegu tuż po sadzeniu zabezpieczy ziemię przed rozwojem chwastów i przesuszaniem. Poza tym zwykle oznacza większe plonu – nawet o 25-30 procent.

Kiedy go zbierać i jak przechowywać

To najmilsza chwila – zbieranie plonów. Główki powinniśmy wykopać i zebrać w momencie, gdy zauważymy, że 70 procent liści już uschło. Pamiętajmy jednak, by na zbiory wybrać słoneczny, ciepły, suchy dzień. Po wykopaniu wszystkie główki układamy w suchym miejscu i zostawiamy tam tak długo, by zewnętrzna część starannie przeschła.

Jak usprawnić jesienne porządki w ogrodzie? Sięgnąć po lekką dmuchawę akumulatorową Greenworks 24 V z dwustopniową regulacją prędkości i wygodnym, amortyzowanym uchwytem.

Najwcześniej dojrzewają rośliny pochodzące z rozsad cebulek powietrznych – już od lipca. Później nadchodzi pora na odmiany ozime, a na końcu (we wrześniu) – na jare.

Czosnkiem pospolitym z własnego ogrodu możemy się cieszyć nawet przez rok, o ile tylko zapewnimy główkom właściwe warunki przechowywania. Powinno to być suche, ciemne miejsce, w którym panuje temperatura w granicach 3-4°.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie główek w przewiewnym koszu albo powieszenie ich w pęczkach gdzieś pod sufitem. Ważne, by nie pozbywać się zewnętrznych łusek – one bowiem zabezpieczają go przez nadmiernym przesychaniem. Wszystkiego smacznego i zdrowego! 🙂